کنترل کیفیت

امور تضمین کیفیت شرکت صنایع آذرآب با در اختیار داشتن نیروهای مجرب و با تجربة بیش از«22» سال در پروژه‌های مختلف جهت کیفیت محصول از فرایندهای اساسی شرکت به منظور مطابقت با الزامات استاندارد ساخت محصول، سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001 ، سیستم مدیریت زیست محیطی ISO 14001 و سیستم ایمنی و بهداشت شغلی OHSAS 18001 با عناوین ذیل را ایفا می‌نماید :

1-Quality Assurance

2-Inspections

3-Non Destructive Tests

4-Central Laboratory

5-Facilities

6-Welder Welding Operator Qualification


Quality Assurance:

این واحد از امور تضمین کیفیت وظایف سیستمی و مدیریتی را ایفا می‌نماید، بطوریکه در سال 1376 سیستم مدیریت کیفیت بر اساس نسخة سال 1994 میلادی در شرکت صنایع آذرآب استقرار یافت و در سال 1382 با تجدید نظر سال 2000 میلادی منطبق گرید. همچنین در سال 1383 شمسی سیستم مدیریت زیست محیطی ISO 14001 بر اساس نسخة سال 1996 برقرار شد و در سال 1384 نیز با تجدید نظر سال 2004 میلادی انطباق داده شد. ضمناً با بکارگیری توان مدیریتی و کارشناسی موجود و صرف هزینه و زمانهای در دسترس در حال استقرار سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی OHSAS بوده که در آینده نزدیک در شرکت برقرار می‌شود. هر یک از سیستمهای مدیریتی مستقر شده به نظام مدیریتی شرکت و تمامی افراد ذینفع کمک می‌کند تا از چگونگی عملکرد کیفی و زیست محیطی فرایندها اطلاع یافته و تصمیم‌گیری‌های صحیح‌تر را اتخاذ نمایند، به همین منظور نتایج بدست آمده از عملکرد فرایندهای اساسی شرکت بصورت کمی تحت ارزیابی قرار گرفته و در گزارش ماهانه قابلیتهای هر یک از آنها اعلام می‌شود.


همچنین از طریق پایش و اندازه‌گیری عملکرد فرایندهای مذکور، امکان تعیین نقاط قوت و ضعف آنها فراهم شده و تصمیم‌گیریهای صحیح‌تر مدیریتی ممکن می‌شود.

مرتبط با فعالیتهای زیست محیطی نیز سازمان حفاظت محیط زیست و اداره آب و فاضلاب استان از جمله واحدهایی است که خواهان اثبات مطابقت فعالیتهای شرکت با الزامات تعیین شده هستند. به همین دلیل هر ساله گزارشی مستند از نتایج عملکرد فرایندهای اساسی شرکت توسط مؤسسات مستقل و مورد تأیید سازمان حفاظت محیط زیست تهیه و ارسال می‌گردد. همچنین با اثبات مطابقت فعالیتهای شرکت با الزامات زیست محیطی، تعهد اجتماعی شرکت نسبت به جامعه و عموم مردم در کنار تعهد به ساخت محصولات با کیفیت ایفا می‌گردد.

علاوه بر تعهدات کیفی و زیست محیطی، تعهد به رعایت اصول ایمنی و بهداشت شغلی نیز همواره مد نظر قرار داشته و دارد. به این معنا که در جریان تولید محصول با کیفیت ضمن تعهد به عدم آلایندگی محیط زیست شامل آب، هوا و خاک و معیارهای کیفی، تعهدات ایمنی و بهداشت شغلی کارکنان نیز برای شرکت اهمیت دارد. بطوریکه فرایندهای اساسی شرکت نبایستی برای سلامتی کارکنان خطر ساز و مشکل آفرین باشد. در همین راستا خطرات موجود شناسایی شده و تحت ارزیابی قرار گرفته و برای کاهش خطرات حاد و تحت کنترل در آوردن آنها، برنامه‌های ایمنی و بهداشت شغلی مناسب تدوین و با صرف هزینه‌های پیش‌بینی شده خواسته‌های مورد نظر تأمین خواهد شد. این سیستم با پیگیریهای مدیریت شرکت در حال تحقق و استوار است.

همچنین برای ساخت محصولات شرکت، مانند دیگهای بخار و مخازن تحت فشار بر اساس استاندارد جهانی ASME با مؤسسة Velosi قرارداد مشاوره‌ای منعقد شده و با همفکری مشاور طرف قرارداد که یکی از کارشناسان خارجی مرتبط با انجمن مهندسین مکانیک امریکا است سیستم تولید شرکت تحت بازبینی و اصلاح قرار گرفت و 16 دورة بازبینی در طول مدت سه سال انجام شد و سمینارهای آموزشی متعددی در زمینه‌های مبنای استاندارد ASME ، خرید، طراحی و مهندسی، جوش، کنترل کیفیت و ... توسط کارشناسان خارجی برگزار گردید و لذا دریافت نشان محصول تا مرحلة پایانی و نهایی اخذ نشان، تحت پیگیری قرار دارد.

Inspections:

اهم بازرسیهایی که در حین فرایند از خرید مواد تا ارسال به منظور انطباق محصول نهایی شده با الزامات استاندارد‌های خاص محصول از قبیل BS, JIS, DIN, ANSI, API, AWS, ASME, ASTM و EN و یا مطابقت محصول با Specification مشتری صورت می‌گیرد، به شرح ذیل می‌باشد:

1) بازرسی مواد خریداری شده و ورودی به شرکت جهت انطباق با نیازمندیهای استاندارد، POS وSpecification مرتبط با پروژه و انطباق مشخصات ثبت شده بر روی مواد با گواهینامة کیفی مواد خام.

2) بازرسی از فرایند قطعه‌زنی مثل برش، رول، خم‌کاری، پخ‌زنی، ثبت مشخصات مواد خام
بر روی قطعات و ... .

3) بازرسـی Fit up و مونتـاژ قطعـات بـه منظـور اطمینـان از انطبـاق محصـول بـا
نقشه‌های ساخت.

4) نظارت بر فرایند عملیات جوشکاری در مراحل قبل، حین و بعد از جوش برای
حصول اطمینان از رعایت شدن تمامی پارامترهای ضروری WPS و PQR تأیید شده برای پروژه.

5) نظارت و بازرسی بر تست پنوماتیک.

6) نظارت و بازرسی بر تست نشتی (Leak Test) .

7) نظارت و بازرسی بر هیدرواستاتیک.

8) نظارت بر فرایند نصب محصولات در سایت‌ها که به نوبة خود اغلب فعالیتهای بازرسی حین ساخت را شامل می‌گردد.

9) بازرسـی رنـگ و سندبلاسـت و گالوانیـزة محصولات از قبیـل تست‌های چسبندگی، ویسکوزیتی، ضخامت سنجی رنگ، ضربه، Pinhole .

10) بازرسی نهایی و تهیة کتابچة محصول (Final Book) و MDR)Manufacture Data Reports)

Non-Destructive Tests:

تست‌های غیر مخرب متداول در این شرکت به شرح ذیل می‌باشد و توسط افراد با صلاحیت که بر طبق Written Practice تهیه شده بر اساس Qualified, Recommended Practice (SNT-TC-1A) و Certified گردیده‌اند، اجرا می‌گردد. ضمناً تعداد افراد با صلاحیت NDT در روشهای تست مختلف در جدول زیر آمده است.

 PT I PT II PT III MT I MT II MT III UT IUT II
 
UT III
 RT I
 RT II
 RT III
 روش تست Level
 8 10 2 5 10 2 8 7 2 تعداد نفرات

1) Visual Test) VT) (بازرسی چشمی) :

در تمامی مراحل ساخت محصول و در اغلب بازرسی‌ها، بازرسی چشمی جزء لاینفک می‌باشد و اصولاً قبل از اینکه محصول به فرایند بعدی انتقال یابد، VT انجام می‌شود.

2) Radiography Test (رادیوگرافی) :


عملیات رادیوگرافی با استفاده از اشعة گاما (Co 60 , Ir 192 ) و همینطور اشعة X تا قدرت 6Mev انجام می‌گیرد و با در اختیار داشتن سه سالن بتونی مورد تأیید سازمان انرژی اتمی ایران، این امکان فراهم می‌آید که بتوان بطور سه شیفت عملیات رادیوگرافی را انجام داد که این سالن‌ها ظرفیت محصولات به ابعاد تا 7.5 متر قطر و حدود 30 متر طول دارد. ضمناً با توجه به امکانات در اختیار امکان رادیوگرافی محصولات به طول و عرض و ... تا ضخامت 380mm حتی با بکارگیری فیلم‌های Fine grain میسر است.

3) Ultrasonic Test)UT) (ماوراء صوت) :

عملیات آلتراسونیک با بهره‌گیری از دستگاه عیب‌یاب ماوراء صوت آنالوگ و دیجیتال و استفاده از پراب‌های زاویه‌ای، نرمال، TR و پرابهای خاص در تمامی پروژه‌های صنعتی امکان‌پذیر می‌باشد و با توجه به تنوع محصولاتی که این شرکت داشته است، تجربه‌های بسیار ارزنده‌ای در این زمینه وجود دارد و تست بلوک‌های مرجع زیادی که هم از حیث جنس و هم از حیث ابعاد و سطح متنوع می‌باشند، ساخته شده و در اختیار می‌باشد.

4) Magnetic Particle Test)MT) (ذرات مغناطیسی) :

این تست متناسب با شکل و وضعیت محصول با روشهای یوک، Prod و Coid انجام می‌شود و با در نظر گرفتن موقعیت تست و نیازمندی پروژه از مواد مغناطیسی مختلفی مثل مواد فلورسنتی، مواد جوهری سیاه، پودرهای خشک رنگی استفاده می‌شود.

5) Liquid Particle Test)PT) (مایعات نفوذی) :

این روش تست اغلب با مایع نافذ رنگی که قابل شستشو با مایع حلال یا آب می‌باشد، اجرا می‌گردد و البته امکان بکارگیری فرایندهای مختلف این تست وجود دارد.

6) (NDE-Personnel Qualification) تعیین صلاحیت پرسنل تست‌های غیر مخرب :

تمامی پرسنل NDE با تجربة حداقل «10» سال چندین بار آموزش کلاسیک دیده‌اند و تحت نظر افرادLevel III این شرکت و بر اساس Written Practice و توصیه‌های SNT-TC-1A تعیین صلاحیت می‌گردند و برای آنها گواهینامه صادر می‌گردد.

Central Laboratory:

این بخش از امور تضمین کیفیت دارای زیر مجموعه‌های آزمایشگاه مکانیک، آزمایشگاه متالورژی شیمی و آزمایشگاه کالیبراسیون می‌باشد.

1) آزمایشگاه مکانیک :

تستهایی از قبیل کشش، خمش، ضربه، سختی‌سنجی، ضخامت سنجی، صافی سطح، Flaring , Flattening, Fracture و Shear test بر روی مواد خام، اتصالات جوش و قطعات ساخته شده انجام می‌گیرد و تجربة برآورده‌سازی استانداردهای مختلف همچون ASME, ASTM, DIN, JIS, EN و GB را دارد.

2) آزمایشگاه متالورزی و شیمی :

متالوگرافی فولادها و آلیاژهای غیر آهنی همراه با تفسیر نتایج، تست ماکرو از انواع مقاطع جوش، آنالیز شیمیایی فولادها و آلیاژهای آهنی و غیر آهنی، تعیین مارک، عملیات حرارتی نمونه‌ها، شامل تنش‌زدایی، نرماله، کوئیج (در هوا) و تمپر با کوره‌های الکتریکی تا دمای 1200 درجه سانتیگراد، آنالیز آب، اندازه‌گیری هدایت الکتریکی محلولها، تستهای خوردگی به روش وزنی، اسیدشویی و تست متاسکوپی از فولادها از مواردی هستند که در آزمایشگاه متالوژی و شیمی انجام می‌شود.

3) آزمایشگاه کالیبراسیون :

الف) کالیبراسیون انواع ابزارهای اندازه‌گیری ابعادی مثل کولیس، میکرومتر، ساعت اندیکاتور، سیلندر گیج، گونیای فلزی، خط‌کش فلزی، مترهای نواری، تراز، زاویه سنج، شعاع‌سنج، بلوک استاندارد، مرکزیاب، گام‌سنج، فیلر گیج، ترکمتر و گیج‌های برو نرو.

ب ) کالیبراسیون ابزارهای برقی، فشار و دما (گیجهای فشار، فرکانس متر، اسیلوسکوپ، منبع تغذیه، ولت‌متر، آمپرمتر، سرعت سنج، مولتی متر، آمپر مترهای چنگکی، کنترلرهای دما، ترموکوپل‌ها، ضخامت سنج‌های رنگ، وزنه‌ها، رطوبت سنج، دماسن‍ج‌های جیوه‌ای و ... ).


لازم به توضیح است که تمام دستگاههای مرجع آزمایشگاه کالیبراسیون قابلیت ردیابی با استانداردهای بین‌المللی را دارد.

Facilities:

لوازم و تجهیزات در اختیار این واحد در جدول زیر آمده است :

(List of Test Equipments (Laboratory & shops

Sr. .No
 Name Qty Type Capacity of Accuracy Made by Remark
 Linear Accelerator 1 Varian 1000
 2Mer , 6Mev U.S.A
 
2 X-Ray Tube Andrex320Kv
 DENMARK 
3 X-Ray Tube Radioflex
 250Kv JAPAN 
4 X-Ray Tube 1 Seifert 420Kv GERMANY 
 (X-Ray (Ir-192 2 Kowamat Max. 75 Ci
 GERMANY 
  (X-Ray (Ir-192  1 GamamatMax. 135 Ci  GERMANY 
 (X-Ray (Co-60 1 Gamamat Max. 30 Ci GERMANY 
 (X-Ray (Co-60 1 Tech OPS
 Max. 10 Ci U.S.A
 
 RTV
 1 Seifert Dp 364
 225Kv
 GERMANY 
10 Ultrasonic Flaw Detector
 1 Kraut Kramer USL 32
 --- GERMANY 
11  Ultrasonic Flaw Detector 1 Kraut Kramer USN 52
 --- GERMANY 
12  Ultrasonic Flaw Detector 3 Karl Deutsch 1016
 --- GERMANY 
13 Ultrasonic Flaw Detector 1 Panametrics Epoch II-B
 --- U.S.A
 
14 Ultrasonic Flaw Detector 1 Karl Deutsch 1085
 --- GERMANY 
15 Ultrasonic Flaw Detector 1 Karl Deutsch 1023
 --- GERMANY 
16 Ultrasonic Flaw Detector 1 Mitsubishi FD 650
 --- JAPAN 
17 (Magnetic Particle Tester (Yoke + Black light
 8 Tiede
 --- GERMANY 
18 (Magnetic Particle Tester (Prode
 1 Tiede
 2500Amp GERMANY 
19 (Magnetic Particle Tester (Prode
 1 Tiede
 4000Amp GERMANY 
   2 Karl Deuisch
 6000Amp GERMANY 
20 Tensile Tester
 1 Amsler Max. 1000 KN
 SWISS 
21  (Impact Tester (charpy
 1 Samuel Denison
 300j ENGLAND 
22 Environment Rest Chamber
 1 Montford
 70- C~200c
 ENGLAND For Cooling & Heating of Impact Specimens
23 (Hardness Tester (protable
 1 Equotip 0-1200 HV
 ZERLANDSWTT‌ٍ
 
24 Hardness Tester
 1 Wolpen Rockwel C
 GERMANY 
25 (Thickness Gauge (Ultrasonic
 3 Kraut Kramer
0.5~ 200m GERMANY 
26 Roughness tester T 500
 1 Hammel Werke
 Ra, Rt, Rz
 GERMANY 
27  Chemical Analyzer Arcment 900
 1 Metorex --- FINLAND 
28 Analyzer
 1 Armet 930
 --- ENGLAND 
29 Universal Length Measuring System 1 DMS Microrep
 0~680mm 0.1m
 ITALY 
30  Dead Weight Tester 1 Hathaway 2~500 kg/cm2 %05 of Reading
 JAPAN 
31  Voltage & Current Thermocouple Calibrator
 1 DHT-830 Hataway
 V=10mv ~ 12v A: 0~100mA Hz : 0~10K/Hz Temp : 270~1280c
 CANADA 
32  Dc Voltage Calibration Set & AC Voltage Current Standard Supplier
 1

2250

2558

2561

2552

 V=1mv ~ 1000v A: 100A~30A : 0.01~50A Hz : 60-60-400
 JAPAN 
33 Gauge Block
 10 Tesa Grade : 0 0.5~1000m
 ENGLAND SWISS USSER
 
34  Balance 1 Kem 0.0001 Gr
  
35  Polisher & Grinder
 2 Stroyers  DENMARK 
36 Metalography Microscopy
 1  Max. 2500x
  
37  Lab Fumace
 1 Naberterm Max. 1300 C
 GERMANY 
38 Standard Tape Measure
 2 Tajima 50M
 JAPAN USER FOR CALIBRATION OF TAPE MEASURE

تعیین صلاحیت جوشکاران : (Welder Qualification)

تمامی جوشکاران و اپراتورهای جوشکاری چه در داخل شرکت و چه در سایت و یا محل پیمانکاران بر اساس استاندارد ASME SEC. IX و یا بر اساس استاندارد مورد نظر مشتری تعیین صلاحیت می‌گردند و برای جوشکارانی که نمونه‌های تست کوپن آنها از نظر VT و RT و در برخی موارد تست‌های مکانیکی مورد تأیید قرار گیرند، کارت صلاحیت و همینطور گواهینامه صادر و همواره اعتبار صلاحیت جوشکاران در هر بازة زمانی شش ماهه به روز می‌گردد و روشهای متداول جوشکاری که جوشکاران دراین روش‌ها تعیین صلاحیت گردیده‌اند شاملSAW, GMAW, GTAW, SMAW و SW می‌باشند که تا کنون بالغ بر 1000 جوشکار و اپراتور جوشکاری در روشهای مختلف تعیین صلاحیت گردیده‌اند.