31 شهريور 1396

صنايع معدني


با توجه به نياز فراوان به سيمان جهت پروژه های زير بنايی و همچنين ساخت و ساز مسکن و ساختمان در کشور شرکت صنايع آذرآب در زمينه طراحی ، ساخت ، نصب وراه اندازی کارخانجات سيمان وگچ فعاليت گسترده ای دارد. اين شرکت کار طراحی کارخانه سيمان را با مشارکت شرکتهای F.L.Smidth دانمارک و Loesche آلمان وکار مهندسی ساخت ،توليد ، نصب و راه اندازی را خود شرکت بر عهده گرفته است. نمونه بارزی از اين کار پروژه سيمان شهرکرد با ظرفيت 3300 تن در روز می باشد. طراحی ، ساخت ، نصب وراه اندازی اين پروژه بطور کامل با شرکت صنايع آذرآب بوده است. اين پروژه در حال حاضر مراحل پايانی نصب وراه اندازی خود را پشت سر می گذارد. (تصاوير ‏‎ ‎‏1تا 9‏‎ ‎‏)

‏(1) بونکرهای آسياب سيمان- سيمان شهرکرد‏

(2) کوره و داکت هوای ثالثيه - سيمان شهر کرد

(3) بونکر های تغذيه آسياب مواد- سيمان شهرکرد‏

(4) کوره و داکت هوای ثالثيه - سيمان شهر کرد

(5) سنگ شکن- سيمان شهرکرد

(6) پری هيتر و آسياب مواد-سيمان شهرکرد

(7) ساخت قطعات سيمان و سايت شهرکرد

(8) ساخت قطعات سيمان شهرکرد-سايت سيمان شهرکرد

(9) آسياب سيمان- سيمان شهر کرد‏

کار ساخت بخش های کوره ، کولر ، آسياب مواد خام ، آسياب سيمان و سنگ شکن پروژه های سيمان مازندران ، کرمان، کنگان ، تهران ، ممتازان کرمان ، ايلام ، آبيک ، جوين ، خوزستان ، اکباتان ، سردار ، اروميه ، بجنورد ، طرح توسعه سيمان مازندران و گچ خراسان توسط شرکت صنايع آذرآب انجام شده است.
طراحی ، ساخت ، نصب وراه اندازی پروژه های سيمان طبس ، تفرش و سبزوار هر يک به ظرفيت 3300 تن در روز بطور کامل به شرکت صنايع آذرآب واگذار شده است و اين شرکت هم اکنون اجرای آنها را آغاز کرده است .
  
فرايند توليد سيمان
سنگ آهک که حدود 75 درصد مواد اوليه سيمان را تشکيل می دهد از معدن استخراج و به قسمتی به نام سنگ شکن(Crusher) منتقل می شود. در سنگ شکن سنگها حد اکثرتا اندازه 12 ميليمتر خرد می شوند . سنگ آهک خرد شده توسط تسمه نقاله (Belt conveyer) به سالن اختلاط منتقل شده وتوسط دستگاهی به نام تپه ساز (Stacker) به صورت تپه ذخيره می شود. دستگاه ديگری به نام باز ياب (Reclaimer) از اين تپه های ذخيره شده به مقدار مورد نياز برداشت کرده و روی تسمه نقاله ديگری می ريزد. اين تسمه نقاله مواد را به سمت بونکرهای تغذيه آسياب مواد خام (Feed bunkers of Raw meal grinding plant) هدايت می کند .در اين واحد سه تا چهار بونکر وجود دارد. يکی از آنها مخصوص سنگ آهک و بقيه مخصوص موادی می باشند که حاوی نسبت های مناسبی از کلسيم ، سيليس ، آلومينيم و اکسيد های آهنهستند.که معمولاً سنگ آهن و خاک رس می باشند. در اينجا مواد مذکور به نسبت های معين با هم مخلوط شده وتوسط تسمه نقاله ديگری به طرف آسياب مواد خام (Raw meal grinding plant) فرستاده می شود. در اين واحد به کمک يک ميز گردان که چندين غلطک روی آن قرار دارد مواد پودر می شوند وتوسط هوای دمشی، به درون داکت منتهی به سيکلون های جدا کننده ذرات از هوا جريان می يابند. در سيکلون - ها مواد بواسطه نيروی گريز از مرکز و نيروی گرانش از هوا جدا شده واز زير سيکلون خارج می شوند و توسط انتقال دهندهای به نام Air slide به سيلوهای مواد خام منتقل می شوند. در اين سيلوها توسط دمنده هايی کار هموژن کردن مواد انجام می شود. سپس مواد از سيلو به بالای پيشگرم کن (Preheater) منتقل ميشوند. در پيشگرم کن مواد در چندين مرحله و در چندين سيکلون توسط گاز داغ خروجی از کوره پيشگرم شده وتحت اثر وزن خود به پايين حرکت می کنند. در اينجا مسير جريان هوای داغ ومواد بر عکس هم هستند. سپس مواد وارد کوره دوار (Rotary kiln) می شوند. در کوره مواد پخته می شوند. در ابتدا کربنات کلسيم با آزاد شدن دی اکسيد کربن به اکسيد کلسيم تبديل می شود و سپس اکسيد کلسيم با ترکيبات ديگر، سيليکات های کلسيم وآلومينات ها را تشکيل می دهند. محصول خارج شده از کوره به درون کولر ريخته شده وخنک می شود.ماده حاصل به شکل کلوخه های سياه رنگ دانه بندی شده ای است که به آن کلينکر(Clinker) می گويند .
سپس کلينکر توسط نقاله ای فلزی به نام باند آموند (Aumund band) به سيلوهای کلينکر منتقل می شود. بعد از آن کلينکر به آسياب سيمان(Cement mill) منتقل و با درصد کمی گچ (حدود 4 درصد) مخلوط می شود.اين مخلوط توسط آسياب گلوله ای (Ball mill) آسياب شده و پودر حاصل که سيمان (Cement) نام دارد، توسط فن (Fan) مکيده شده وبه طرف داکت منتهی به سيکلون جدا کننده (Separator) جريان می يابد. در سپراتور پودر سيمان از هوا جدا شده و به سيلوی سيمان ويا بار گيرخانه منتقل می شود.
جهت جلوگيری از آلودگی هوا گاز خروجی قبل از اينکه وارد دود کش(Stack) شود وارد الکترو فيلتر (Electrofilter)می شود. در اين قسمت صفحات بارداری وجود دارد که باعث جذب ذرات گرد و غبار می شود و گاز ورودی به دود کش را تا حد امکان تصفيه می کند .در هر قسمت نيز که گرد و غبار وجود دارد فيلترهايی جهت جمع آوری گرد و غبار وجود دارد که به آن فيلتر کيسه ای (Bag filter) می گويند. 
برای هر يک از واحدهای کوره و کولر ، آسياب مواد خام و آسيا ب سيمان يک الکترو فيلتر مجزا وجود دارد .
 
شکل (1)- طرح کلی يک کارخانه سيمان

‏1- سنگ شکن(سنگ آهک)2- نمونه گير3- سالن اختلاط4- سنگ شکن(خاک رس)5- آسياب مواد خام والکترو فيلتر 6 - سيلوی همگن ‏سازی7- سيلوی تغذيه مواد به پری هيتر8- سيستم انتقال مواد به پری هيتر9- پری هيتر10- داکت هوای تنظيمی11-کوره دوار 12 - کولر ‏و الکترو فيلتر 13- سيلوی کلينکر14- تغذيه گچ15- آسياب سيمان والکترو فيلتر16- سيلوی سيمان17- بارگيری فله18- بارگيرخانه ‏
 

جستجو در سايت


شما مي توانيد در سايت و محصولات جستجو نماييد:

 

اخبار مهم


1 تير 1395
ارسال سري سوم محصولات غول پيكر شركت صنايع آذرآب
ارسال بزرگترين برج يك تكه به ارتفاع 42 متري پتروشيمي بوشهر

30 ارديبهشت 1395
Memorandum of understanding امضاي يادداشت تفاهم نامه بين شركت صنايع آذرآب و شركت جي اف ايي شوجي ژاپن
در نشست دوم روز چهارشنبه مورخ 95/2/29 شركت صنايع آذرآب با شركت JFE شوجي ژاپن به انجام امضاي تفاهم نامه بين طرفين پايان گرفت

23 ارديبهشت 1395
محصولات غول پيكر شركت صنايع آذرآب ميهمان جاده هاي ايران
باري ديگر محصولات غول پيكر شركت صنايع آذرآب ميهمان دو ماهه ي جاده هاي ايران مي باشد

 

نظر سنجی


 


تمامي حقوق اين صفحات به شرکت صنايع آذرآب تعلق دارد.